Brannforebyggeren fjerner ikke fuglereir i pipa

Har du fuglereir i pipa kan du kontakte et skadedyr firma for å få det fjernet.  

Fugler er bærere av bakterier og parasitter som salmonella, psittakose og fugleinfluensa. I tillegg er det ofte lopper og lus, samt døde kadaver i reir, og det kreves derfor kunnskap og riktig beskyttelse ved fjerning av dem. Du må ikke forsøke å brenne ut reir! Dette kan skade skorsteinen, og brannen kan spre seg til resten av boligen.

Etter at reiret er fjernet bør du sørge for at fuglene ikke bygger på nytt. Dette gjør du ved å for eksempel legge netting eller rist over skorsteinen. Det er viktig at denne lett lar seg åpne og lukke uten bruk av verktøy ved feiing/kontroll.


Nedsatt syn eller hørsel? Råd for reisen.

24 mars 2026

Mange hoteller har utstyr til utlån - kontakt hotellet i god tid, slik at teknisk utstyr som vibrasjonsvarsler er klargjort og at du får tildelt rom nær rømningsvei.

Invitasjon til alle barnehager i våre kommuner

05 mars 2026

Vi inviterer femåringene i våre kommuner til et besøk på brannstasjonen før ferien. Forutsetningen for at barnehagene kan melde seg på denne populære kampanjen, er at barnehagene underviser barna i brannvern før besøket.