Tester ut alarm hos brannforebyggerne

– Det er betryggende å ha den når jeg jobber alene.

Tester ut alarm hos brannforebyggerne

Tekst og foto: Karen Gjetrang, informasjonsrådgiver NRBR

 

Brannforebygger, Oscar Knobelauch, har de siste ukene testet ut et helt nytt sikkerhetstiltak hos NRBR.

– Det er betryggende å ha den når jeg jobber alene. Hvis jeg faller fra taket og huseieren ikke er hjemme er det greit å vite at jeg har en alarm som varsler til noen som er inne, forteller Oscar.

Alarmen varsler hvis den registrerer et fall eller en unormal bevegelse. Brannforebyggerne bærer den i beltet, og hvis den bikker, utløses alarmen. Alarmen skal fungere som et forebyggende sikkerhetstiltak som reduserer risiko ved arbeid i høyden, arbeid alene og i uforutsigbare møter med huseiere.

– Alarmen er tenkt til to ting. Det ene er at vi jobber mye i høyden, det er en viss risiko for å kunne falle. Fra tid til annen havner vi i situasjoner hvor vi opplever ubehag i møte med en innbygger. I ytterste konsekvens kan man også bruke alarmen til å varsle forteller Anita Holtet, seksjonsleder feiing og service.

Testes hos de som må ut alene

– Vi er på teststadiet og dette er nytt for oss. Brannforebyggerne setter pris på at vi er fremoverlente og tenker på deres sikkerhet hele tiden, sier Anita.

NRBR tester ut hvordan dette fungerer og foreløpig er alarmene delt ut til de som har vært nødt til å reise ut alene.

– Har vi suksess med utprøvingen nå kan det godt hende vi vil teste flere og andre alarmer. Men i første omgang er vi avhengig av en god testperiode, forklarer Anita.

 

Fortsatt avhengige av at huseiere gjør sin del av jobben

– Vi har heldigvis vært forskånet for fall med alvorlige konsekvenser.
Vi har ulike tiltak som i utgangspunktet skal hindre dette,
men fra tid til annen skjer det nestenulykker og uønskede
hendelser knyttet til dette med arbeid i høyden.
Vi må derfor hele tiden være forberedt på at noe kan skje
og hele tiden jobbe forebyggende. 

Alarmen er et verktøy som sørger for at det raskt blir varslet
hvis noen faller om brannforebyggeren er ute alene.
På den måten unngår man at noen blir liggende lenge uten hjelp
hvis uhellet først er ute.

– Det viktigste for oss er fortsatt at huseier har gjort sin del
av jobben  med å sørge for at taksikkerheten er så godt ivaretatt
som mulig. Vi skal  passe på at vi har gode rutiner for hva som
gjelder og at vi har ordentlig  med skotøy og sæle om nødvendig,
forteller Anita.

 

Har allerede utløst alarmen et par ganger

– Man må fysisk ta den av og slå den av hver gang man setter seg i bilen. Litt bevegelse utløser alarmen, det er litt slitsomt.
Det har skjedd to ganger at den har gått når jeg har bøyd
meg litt fort for å se på en peis, men to av femten ganger
er ikke så ille, smiler Oscar. 

Selv om han har opplevd noen ubehagelige hendelser hos
huseiere i løpet av sin tid i NRBR, har det aldri vært så ille at
han har følt behov for en alarm.

– Jeg er mest glad for å ha alarmen som en trygghet
i tilfelle jeg faller, avslutter Oscar.


Konkurranse for barnehagene - vinn Bjørnishefter!

18 november 2025

Vær kreativ med barna i barnehagen og lag en fin tegning, maleri, en skulptur eller en annen måte å vise frem brannvesenets superviktige telefonnummer 1-1-0. Vinn julehefter fra Bjørnis!

20 år med Brannvesenets julekalender

13 november 2025

I 20 år har NRBR prioritert å møte elever på alle våre barneskoler i november. Selv om brannforebygging er den viktigste grunnen, er vi sikre på at vi får mye mer igjen når trygge, uniformerte brannfolk – menn og kvinner – stiller fysisk opp i klasserommet og svarer på flere spørsmål enn om hva som skal til for at det blir brann.