Rehabilitering av piper og skorsteiner
Slurv, mangler og dårlig arbeid etter rehabilitering - NRBR har satt ned prosjekt.
PRESSEMELDING
Lørenskog, 29. november 2022
Torsdag første desember vil ledelsen i Nedre Romerike brann- og redningsvesen (NRBR) befinne seg i morgenrushet utenfor Lillestrøm stasjon. De ønsker å nå ut til travle togreisende med budskapet: «Test røykvarsleren og bytt batteri ved behov».
Bakgrunnen for at NRBR står på et slikt sentralt sted på denne dagen, er at vi nå går inn i en sesong med større risiko for brann. Derfor er den nasjonale kampanjen Røykvarslerdagen lagt til første desember.
I den travle og kalde førjulstiden fyrer vi mye i peis og ovn, vi lager mer mat enn vanlig, vi pynter med stearinlys og overbelaster det elektriske anlegget med julelys i alle varianter. Advent og førjulstid er en travel tid for brannvesenet – for ansatte på både forebyggende avdeling og i operativ avdeling, og de eneste NRBR hadde til rådighet da årets Røykvarslerdag skulle planlegges, var sjefer og ledere. De vil være å treffe torsdag 1. desember kl. 7-9 utenfor Lillestrøm stasjon.
- Vi må få fortalt publikum at det viktigste de gjør for egen brannsikkerhet, er å ha fungerende røykvarslere. En fungerende røykvarsler er helt avgjørende for tidlig varsling og bidrar hvert år til å redde liv. Etter at røykvarsleren ble påbudt i boliger i 1991 har antallet som omkommer i boligbrann gått ned, sier konstituert brann- og redningssjef Ronny Årstein, og legger til: – På Røykvarslerdagen stiller vi med brannbil så vi blir godt synlige på Lillestrøm stasjon. Vi deler ut drops, brosjyrer, publikum kan delta i en konkurranse, og vi svarer selvsagt på alle spørsmål om brannsikkerhet.
I forbindelse med årets Røykvarslerdag, er det seks enkle punkter som NRBR ønsker å trekke frem og som de mener alle bør sjekke om gjelder for der de bor:
Slurv, mangler og dårlig arbeid etter rehabilitering - NRBR har satt ned prosjekt.
Utløste brannalarmer på skoler har vært et stort problem for NRBR i det siste. I løpet av 2022 og frem til midten av januar har vi måttet rykke ut til 275 slike alarmer. Unødige utrykninger er en belastning på beredskapen i våre kommuner.
Brannvesenet får mange henvendelser om parkerte biler eller snø som publikum mener er til hindrer for utrykningskjøretøy.