Skogbrannfare - ikke bruk faste grill- og bålplasser

Det er svært tørt i skog og mark nå! Det skal ikke mye til før det tar fyr slik situasjonen er nå, så vi anser det som uforsvarlig å tenne bål i skog og mark. Dette gjelder også bruk av engangsgrill, bålpanne, primus og stormkjøkken. Turfolk, samt skole- og barnehageansatte som planlegger myk start på skoleåret med tur ut, bør heller IKKE bruke faste grill- og bålplasser før skogbrannindeksen går ned. Ta med matpakke, pølse på termos eller andre alternativer! Oppfordringen gjelder til det faller nedbør av betydelig mengde og skogbrannindeksen går ned.

Husk at du alltid er ansvarlig når du tenner ild. Uforsiktighet som fører til skogbrann er straffbart og kan føre til et erstatningskrav. Skogbrannindeksen kan du selv følge på denne adressen: https://skogbrannfare.met.no


Dette rykket vi ut til i 2024

03 februar 2025

Det vil alltid være variasjoner når det kommer til oppdrag i et brannvesen, men i motsetning til 2023, hadde vi verken mange eller langvarige hendelser knyttet til flom – slik som Hans – eller skogbranner. Det kan forklare nedgangen av antall oppdrag med 183 fra året før.

Skolestarterne inviteres til brannstasjonen

26 januar 2025

Barnehagene kan nå melde seg på vår populære og årlige Femåringskampanje! Barnehagene står selv for et undervisningsopplegg om brannvern, og deretter får barna komme til brannstasjonen i mai eller juni for et eget opplegg med oppgaver og aktiviteter.

Elsparkesykkel til lading var årsak til dødsbrann

26 januar 2025

I september omkom to unge mennesker og tre hunder i en brann i Vestfold. Nå har politiet konkludert: årsaken til brannen er en uoriginal ladeledning til elsparkesykkelen. Sparkesykkelen stå på ladning i gangen mens de sov.